tmp_31324-14042821026489545قلعه خشتی گیلوان در روستای گیلون از توابع بخش شاهرود در 65 کیلومتری جنوب شهرستان خلخال و با فاصله نزدیکتر از خلخال در 45 کیلومتری شهرستان رشت قرار گرفته است.

این قلعه که متعلق به دوره هخامنشیان بوده در آن زمان در زمینی به مساحت 6 هکتار ساخته شده که در طول تاریخ به دلیل مرمت نکردن و کاوش های غیر اصولی بخش های اصلی این قلعه از بین رفته است.

این قلعه که یکی از زیباترین قلعه های تاریخی کشور ایران است در مقابل گزند سرما و باران و بوران خود را مغلوب تاریخ ساخته و هم اکنون بخش هایی از این قلعه در معرض دید مردم است.

برای تماشای این قلعه باید از مرکز شهرستان خلخال به سمت شهر کلور و در ادامه مسیر روستای گیلوان را طی کرد.

روستای گیلوان شهرستان خلخال به لحاظ اینکه دارای بقایای گورستان باستانی مورد مطالعات کاوش های باستان شناسی قرار گرفته و قدمت این گورستان به عصر مفرغ بر می گردد.

همچنین اهالی این روستا خوب به یاد دارند که میرزا کوچک خان جنگلی و یارانش بعد از شکست نهضت جنگل در جنگل های گیلان به سمت گیلوان خلخال حرکت کرده که در 11 آذر ماه 1300 در نزدیکی روستای گیلوان از شدت سرما و طوفان برف جان خودرا از دست می دهد و قبر میرزا به مدت 44 سال در همین روستا بودکه بعدها در سال 1344 نبش قبری به درخواست نواده اش انجام و پیکرش به استان گیلان انتقال یافته است.

روستای گیلان به لحاظ قرار گیری در ارتفاع 1050 متری از سطح دریا دارای زمستانی سرد و تابستانی ملایم است که با ساخت جاده گیلوان ماسال شهرستان خلخال به استان گیلان متصل می شود