شهید علیرضا حاجی بابایی اولین فرمانده تیپ استان همدان بود که با آغاز جنگ تحمیلی به جبهه های نبرد حق علیه باطل رفت و سرانجام در لیالی قدر مصادف با 24 تیر سال 1361 در عملیات رمضان در حالی که فرماندهی محور کوشک را برعهده داشت خون پاکش به زمین ریخت و شهید شد. گفتنی است برادر دیگر این شهید عزیز نیز در دفاع مقدس به شهادت رسیده است.

13960911000810_PhotoL

13960911000807_PhotoL

شهیدان همدانی، حاجی بابایی و مظاهری

آنچه خواهید خواند متن وصیت نامه شهید علیرضا حاجی بابایی است که می‌نویسد:

بسم الله الرحمن الرحیم

هدایت نه چیزی است که بتوان در مردم دمید، که هدایت، موهبتی است خدائی، و آنان که در راه خدا بکوشند خدایشان هدایت می‌کند.

ایمان به الله و جذب در رسالت نبوت و نگرش در راه فرو رفتن در اعماق پیام معجزه‌وار قرآن، و کشیده شدن در صراط مستقیم و فریادهای ایمان به الله، و جذب در رسالت نبوت و نگرش در راه فرورفتن در اعماق پیام معجره‌وار قرآن و کشیده شدن در صراط مستقیم و فریادهای پیاپی مجریان این پیام در طی زمان و قیام خونین آنان علیه دست‌اندرکاران ریا و نفاق و مولود نامبارکشان ظلم و استکبار، و رهبری پیامبر گونه امام خمینی(ره) انسان را بر آن می دارد که خویشتن خویش و منیت خود را در اعماق دریای هواها جاگذاشته و با روح پاک خدایی به این موج عظیم «انا لله و انا الیه راجعون» بسپارد.

«ان الذین جاهدوا فینا لنهدینهم سبلنا».

خدا بر او منت هدایت می‌دهد و صراط مستقیم بر او ارزانی می دارد و او می رود و در هر گام خویش محوتر و استقرار عدل را در حکومت خدا بر زمین ترسیم می نماید و از پیچ و خم این رود طویل نمی هراسد که مسیر را تشخیص داده و هدف را شناخته و به معبودش راهنمائی می گردد.

دیدار او که تمامی هدفم را نشانه رفته است بدنم را در تبی سخت می سوزاند و شراره آن وجودم را احاطه کرده است من اکنون در آستانه جهانی نا آشنا ایستاده‌ام، جهانی که برایم غریب و نامأنوس است. در این دنیا انسانها نیز غریب و نا آشنا هستند، چون برای احیای دین، خود را کمتر به آب و آتش می زنند؛ شاید ندانسته بسوی سقوط می روند.

اینک به پایان یک راه و آغاز راه دیگر رسیده‌ام، می‌خواهم از مرز بودن بگذرم و در افق‌های پاک قدم بگذارم، آری دیگر مرز پایان تمامی حیله‌ها و تزویرها را هم پیدا کرده‌ام و خود را فدای انقلابم خواهم کرد و در آغاز یک حیات قرار گرفته‌ام که این فاصله برایم ملموس است.

در این واقعیت قلبم تپش وحشیانه دارد و در این راه هستی و زندگی را در طبق اخلاص قرار داده ام و آماده جانبازی و فداکاری.

و دیگر از اینکه از کوه خانه بسازی و از زندگی لذت برده و خوش باشی و بر سبزه‌زارها لبخند بزنی اغنایم نتواند کرد و نمی تواند در این راه پر از دام، مشغولم دارد و اغنایم کند و شعله درونی قلبم را فراموش نماید.

بدین جهت تداوم، تکرار زندگی را محدود در ذهن یافتم. ماندن دیگر برایم معنی و مفهومی ندارد، می خواهم در این راه، این جسم وابسته به زندگی دنیوی را فنا کنم تا در دیدار تو ای خدا بشتابم اینک وقت آن رسیده که اجازه دهی ، ای خدا، جان رابرای ارزشهای انسانی قربانی کنم تا اسلام پاینده و انسانها آزاد گردند و با خون خویش، داغ ننگین ظلم و جور و فساد را از دامن انسانها پاک سازم. باشد تا با ایثار خون و جانبازی رنگ و بوی تازه به زندگی بشریت دهد.

در این راه هر پدیده تلخی برایم نویدی از موفقیت است و ناملایمات و طعنه و زخم‌زبانها تسریع کننده راهم.

به امید آن روز که در قربانگاه شهادت، تن را فدای اسلام و ارزشهای آن کنم، به امید آن روز که چندان دور نیست.

پدرجان، مادرجان، خانواده عزیزم، برادران متقی ام و خواهر زینب گونه‌ام، شما یک به یک بر من حقی دارید که اگرچه نتوانستم جبران کنم، حلالم کنید.

تنها شما را سفارشی دارم که آن هشدار است و آن هشدار ره به سوی الله پس بکوشید تا خدا سو شوید و خود را از زندگی نسازید و از دالان تنگ دنیا و صلابت و آگاهی گذر کنید و در این راه هم جهت با امام و همسفر با قافله جهت یافته او به سوی خدا گردید که در این راه شهید و شاهد بودن در صراط الله، جاوید و ایثار گشتن است، مبادا در دخمه کور این دالان در خواب غفلت فرو روید که نابودی بر شما لبخند خواهد زد.

به بچه‌های سپاه احترام کنید، که آنها بهترین و پاکترین و مخلصترین مردان و دوستان من بودند.

ما شما ای مؤمنان، ای زمینه‌سازان قیام مهدی، ای لبیک گویان فریاد حسین،ای سلحشوران حاضر در صحنه مبارزه حق علیه باطل وای تمامی شمایی که مسئولید،در بقای دین بکوشید که همانا استقرار قانون خداوند و به امامت رسانیدن مستضعفین و کوبیدن مستکبرین و غلبه تقوا بر کفر و به قله معراج به سعادت رسیدن است که، من بقای دین را در یاری از امام خمینی دیدم که خط او که روش روحانیون مبارز، این مرزبانان حریم قرآن و حامیان به بند کشیده‌ شدگان ایفای رسالت رسول‌الله است.

در آخر از شما التماس دعا دارم تا برایم از خدا طلب آمرزش کنید.

سلام بر رهبرم مهدی(عج) و نایبش امام خمینی(ره).

والسلام علیکم و رحمت ا… و برکاته

علیرضا حاجی بابایی