مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا پس از نشست وزرای خارجه اروپایی در نشستی خبری شرکت کرد.

فدریکا موگرینی در پایان نشست وزرای خارجه اتحادیه اروپا گفت که اتحادیه اروپا در حال بررسی مشوق‌های اقتصادی برای ایران به منظور حفظ برجام است.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا همچنین تاکید کرد که حفظ برجام برای اتحادیه اروپا، موضوعی منحصر به مسائل اقتصادی نیست بلکه برای اتحادیه اروپا این یک موضوعی امنیتی است.

او گفت: «ما به طور عمده درباره تدابیری برای حفظ توافق و تعهدات اقتصادی‌مان در قبال ایران صحبت کردیم. اما برای ما مسئله تنها منافع اقتصادی نیست، بلکه منافع امنیتی است، چون ما معتقدیم در نبود توافق، امنیت منطقه و اروپا در خطر خواهد بود.»

موگرینی در بخش دیگری از این سخنرانی در پاسخ به یک سوال تاکید کرد که اتحادیه اروپا در قبال ایران، نگرانی‌های مشترکی با آمریکا دارند از قبیل برنامه موشک بالستیک این کشور و برخی موضوعات منطقه.

به گفته او، اتحادیه اروپا در این موضوع که برجام بهترین راه برای پرداختن به نگرانی‌های آمریکا است، اتفاق نظر دارد؛ نگرانی‌هایی که به گفته موگرینی، اتحادیه اروپا با آمریکا درباره آنها اشترک نظر دارد.

او درباره شرایط جاری در قبال برجام و تحرکات اتحادیه اروپا در این زمینه گفت: «ما داریم پیچیدگی‌های خاصی را مشاهده می‌کنیم. ما هرگز اینطور فکر نمی‌کردیم که این موضوعی راحت خواهد بود. اقدامات جدی زمان می برد. مهم آن است که کارها و امور در جهت درست در حال حرکت هستند».

موگرینی در بخش دیگری از این کنفرانس خبری، درباره انتقال سفارت آمریکا به قدس و به رسمیت شناختن آن به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی صحبت کرد.

وی در پاسخ به سوالی درباره نشست امروز وزرای خارجه اتحادیه اروپا و پیشنهادات آنها تاکید کرد که «تعدادی از کشورهای عضو (اتحادیه اروپا) ایده‌ها و نظرات عینی» به منظور حفظ تجارت با ایران ارائه کردند.