مراسم اختتامیه چهارمین کنگره آسیا پاسفیک صبح امروز با حضور امیر سرتیپ امیر حاتمی وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح و جمعی دیگر از مقامات کشوری و لشکری در سالن همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار شد.

امیر سرتیپ امیر حاتمی وزیر دفاع در مراسم اختتامیه اظهار داشت: ملت ما یکی از بزرگترین قربانیان جنگ‌های ناجوانمردانه و استفاده از سلاح‌های شیمیایی، بمب‌های شیمیایی، سلاح‌های ممنوعه و انواع مین‌ها و بمب‌ها بوده است.

وزیر دفاع تصریح کرد: حافظه کشور ما خاطره تلخ آن روزها را به فراموشی نسپرده است و هنوز با گذشت بیش از سه دهه خانواده‌های ایرانی با آثاری پدیده شوم و پدر و مادر، خواهر و برادر و حتی نسل‌های بعدی مواجه بوده و زجر می‌کشند.

وی گفت: این تلخی‌ها جدای از لطمات اجتماعی، لطمات روحی و روانی نیز دارد؛ همچنین سامانه‌های درمانی نیز هزینه‌های سنگینی را برای درمان این افراد پرداخته و می‌پردازند؛ لطماتی که بر پیکره جامعه ما وارد شده است.

امیر حاتمی تصریح کرد: آنچه مهم است همکاری ما با همدیگر برای درمان و کاهش درد مصدومان و لطمات روحی و روانی خانواده آنها است چرا که ما معتقدیم همه بشریت باید دست به دست هم دهند تا دردها تسکین شود.

این مقام ارشد وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح اعلام کرد: همه جهان باید با تمام کشورهایی که قصد دارند با جنگ‌طلبی بر طبل جنگ بکوبند مقابله جدی کنند و اجازه ندهند که برخی کشورها با یاغی‌گری دنیا را به سمت نزاع، خشونت و جنگ ببرند.

وی گفت: در این روزها ما شاهد قانون‌گریزی برخی کشورها هستیم که بدون توجه به امنیت جهانی خودخواهانه قراردادهای جهانی را زیر پا می‌گذارند.

امیر حاتمی تصریح کرد: جهان شاهد بود که ایران چگونه حسن نیت خود را در برابر بحران ساختگی هسته‌ای نشان داد و علی‌رغم عهدشکنی آمریکا خویشتن‌داری پیشه کرد.

وزیر دفاع ادامه داد: جمهوری اسلامی نشان داد که دولتی مسئولیت‌پذیر و خواهان صلح و تعهدات بین‌المللی و قدرتمند در دفاع از خویش است اما آمریکایی‌ها به دلیل انتخاب استقلال سرزمین‌مان ما را تحریم می‌کنند که برخلاف اصول بشری و انسانی است و با توسل به تروریست‌های اقتصادی مانع‌تراشی می‌کنند حتی در تهیه فرایند داروها.

وی گفت: اگر جهان در مقابل چنین قانون‌شکنان ایستادگی نکند ما شاهد ظهور دوباره هیتلرهای جدیدی در جهان خواهیم شد که فجایع جدیدی می‌آفرینند.

وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح تصریح کرد: کشور ما اولین منشور حقوق بشر را تدوین کرده که سال های سال منطق عملکرد آن بوده است.

وی افزود: برگزاری این کنگره در سرزمین شهیدان و پزشکان بزرگ و در کشوری که در مکتب مردم آن نجات جان یک انسان به نجات جان همه انسانها تعبیر می شود نشان دهنده دانستن قدر و منزلت اهداف این کنگره و اقدامی ارزشی برای نشان دادن ارزش انسانها در جهان پر از جنگ‌امروز است.

وزیر‌دفاع اظهار داشت: امروز تمام توانمندی طب رزمی خود را به نمایش گذاشته ایم تا دیگران از درد و رنج جنگ بهره نبرند;نمی خواهیم کشورهای دیگر مانند ما 100 ها هزار جانباز داشته باشند و از در د آن رنج بکشند.

امیر‌حاتمی تصریح کرد: کشورهای دارای سلاح شیمیایی باید خطاهای گذشته خود را جبران کرده و مجامع بین المللی باید دارندگان این نوع سلاح ها را محکوم کنند و لازم است جهان در مقابل جنگ افروزان  اقدامی انجام داده و در مقابل نسل کشی و یاغی گری بایستد و در مقابل نسل کشی در یمن اقدامی انجام دهد.

وی افزود : امروز در زمینه تجهیزات پزشکی به خود کفایی رسیده ایم وآماده انتقال این تجربیات به دیگران هستیم.

این مقام ارشد وزارت دفاع اعلام کرد: جمهوری اسلامی به تعهدات بین المللی پایبنداست و به عنوان عضو فعال مقابله با سلاح شیمیایی همکاری می کند و در زمینه مین زدایی با صلیب سرخ همکاری می کند.

وی افزود: همکاران ما موفق شدند طی‌دوره هایی تجربیات ایران در مقابله با سلاح های شیمایی را برای برخی کشورها به اشتراک بگذارند ; همچنین آمادگی داریم برای اعضای این همایش هم دورهایی در این‌ زمینه برگزار کنیم.

وزیر دفاع تصریح کرد: از جمله طرح های کلان حوزه سلامت در نیروهای مسلح ارزیابی تاثیر سبک زندگی بر نیروهای مسلح است که امروز از آن  رونمایی خواهیم‌کرد.

 امیر حاتمی گفت: همچنین موفق شده ایم چند صد محصول مقابله با تسلیحات شیمیایی, پرتوی و زیستی را تولید کنیم; علاوه بر این در زمینه دامپزشکی رزمی هم‌ و وزارت دفاع آمادگی همکاری را دارد.

وزیر‌ دفاع خاطرنشان کرد:کارکنان بهداشت و درمان مورد حمایت جدی و دائمی ما هستند و من از زحمات آنها تشکر می‌کنم. فارس